איך בוחרים שכבת בסיס לטיולים

שיטת הלבוש המומלצת ביותר לטיולים, טרקים ופעילות אקטיבית היא שיטת הבצל. הלבוש מורכב מכמה שכבות: שכבת בסיס (תרמי), שכבת ביניים (מיקרופליז) ושכבה חיצונית (מעיל גשם/רוח/פוך). במדריך זה נתמקד בשכבת הבסיס- חולצות, מכנסיים וגרביים.

שכבת הבסיס, כמו שהשם שלה מרמז, היא הבסיס ללבוש שלנו כמטיילים. היא מהווה את השכבה הראשונה והצמודה לגוף ולכן יש לה חשיבות רבה. המטרה המרכזית של שכבת הבסיס/ ביגוד תרמי היא לווסת את טמפרטורת הגוף בתנאי טמפרטורה משתנים ועצימויות פיזיות מגוונות. זאת ע"י בידוד, נידוף זיעה, יכולת נשימה מתקדמת, גמישות ורכות הבדים.

נקודת מוצא בבחירת שכבת בסיס: מהו השימוש המיועד? כאן אנו חושבים על הפעילויות, התנאים הסביבתיים והמטרות, תוך בחינת 3 פרמטרים: בידוד, יכולת נשימה ועמידות. למשל, האם צריך בגד שיחמם בשהיות ממושכות או בגד שיאפשר פעילות ספורטיבית מנדפת בעונות השנה?

סוגי בדים :

בשוק קיימים מגוון סוגי בדים- טבעיים או סינטטיים:

צמר מרינו – מדובר בצמר טבעי וידידותי לסביבה המיובא מכבשים בניו זילנד. בעל יכולת מצויינת של בידוד לצד נידוף כך שמווסת את טמפרטורת הגוף במגוון טמפרטורות. חשוב לציין כי ישנה מודעות בתחום לטיפול ראוי בבעלי החיים והפרוצדורות להסרת הפרווה נעשה תוך דאגה לרווחת הכבשים.

צמר המרינו בעל יכולות החימום הגבוהות ביותר מבין הסיבים, גם בעת מאמץ גופני ולחות. יש לו תכונות אנטיבקטריאליות ויכולת לנטרל ריחות לא נעימים, כך שמתאים לפעילויות אקטיביות.

סיב המרינו מחולק לפנימי וחיצוני- כך שהחלק הפנימי סופג את הלחות והחלק החיצוני נותר יבש (הידרופובי). לכן סיב המרינו לא מרגיש דביק על העור ובעל איזון בין בידוד לנשימה, אך זמן הייבוש שלו ארוך מסיב סינטטי.

כיוון שמדובר בצמר טבעי המשקל של הסיב גבוה מסינטטי, ובפעמים הראשונות בהן תלבשו את הבגד הוא עשוי לגרד. אך בדגמים רבים של שכבות בסיס משתמשים בסיב מרינו עם קוטר דק כדי לשפר את הנעימות, ובנוסף עם טיפול נכון לאחר כמה כביסות ישנו שיפור ברכות ובנעימות. כדי לשמור על תכונות צמר המרינו ישנן הוראות כיבוס ושימוש ספציפיות.

בשל תהליך הפקת הצמר ואיכותו, סיב המרינו בעל מחיר יקר ביחס לסיבים סינטטים. צפיפות סיב המרינו משפיעה ישירות על המשקל, לכן למרות שמשקל הסיב עצמו אינו כבד במיוחד הוא גדול יותר מהחלופות הקיימות בשוק.

את דגמי המרינו נהוג לבחון לפי ערך GSM (Grams per Square Meter)- המצביע על משקל פר מטר מרובע, כלומר על צפיפות הסיבים. טווח ערכים: 165-180gsm= Lightweight, 190-220gsm= midweight, 230-320gsm= Havyweight

כותנה – בד פופולרי בתעשיית הטקסטיל, בעל יכולת נשימה מעולה ורך למגע על העור. יתרון נוסף הוא המחיר הנמוך ומאפיינים היפואלרגנים. אך סיב הכותנה סופח יחסית הרבה מהנוזלים, לכן זמני הייבוש ארוכים ויכולת הבידוד שלו אינה טובה ואף מופחתת בעת מאמץ.

משי – סיב טבעי ויקר, אך בעל יכולת ייבוש משופרת ומשקל נמוך ביחס לסיבי המרינו והכותנה. אך הוא לא נפוץ כשכבת בסיס בשל המחיר הגבוה ויכולת הנשימה המופחתת.

סינטטי – בד"כ בד פוליאסטר סינטטי או תערובת סיבים (שילוב של צמר טבעי עם בד סינטטי משלב את היתרונות והחסרונות שבכל סוג). בד הפולאיסטר קל ביחס לצמר טבעי, בקושי סופח נוזלים לכן זמני הייבוש מהירים. בנוסף העלות של סיב הפוליאסטר נמוכה והוא קל לתחזוק ועמיד לאורך זמן. אך לצד זאת יכולת הנשימה של הבד בינונית והוא מאבד מיכולות הבידוד שלו בעת פעילות אקטיבית. בנוסף יכולת נטרול הריחות משתנה בין דגמי הפוליאסטר הקיימים

לסיכום בדים :

סיבים סינטטים אמנם זמינים, זולים, וקלי משקל ומתייבשים במהרה ביחס לסיבים טבעיים. אולם לסיב הטבעי יתרונות רבים בכל הקשור לבידוד, נידוף ונטרול ריחות, נשימה, היפואלרגניות וויסות טמפרטורות, כך שאידאלי לפעילות אקטיבית בכל מזג אוויר.

לפיכך צמר המרינו מומלץ כשכבת בסיס להליכות ממושכות בכל טמפרטורה, שכן הוא עמיד לריחות ומווסת חום גוף. הוא אידאלי בנוסף לשהיות במזג אוויר קר וחורפי. בעוד בד סינטטי אידאלי לפעילות אקטיבית קצרה במזג אוויר שאינו קר במיוחד. בנוסף, דגמים העשויים מתערובות של צמר טבעי וסינטטי משלבים את היתרונות והחסרונות שבכל סיב, ובכך מתאימים למגוון פעילויות.

משקל הבדים :

קיימים דגמים במשקלים משתנים, בהתאם לסוג הבד, צפיפות והפעילות הנדרשת.

שכבה קלת משקל(Lightweight) – כמו שההיגיון הפשוט מרמז, ככל שהשכבה דקה יותר כך יכולות הנידוף והייבוש מהירות יותר. לכן היא אידאלית לפעילות אקטיבית במגוון עונות השנה, אך לא מתאימות לשהיות בשלג.

שכבה במשקל ביניים (midweight) – מספקים יותר חימום ובידוד מבלי להפחית ביכולות נשימה ונידוף. לכן אידאלים לפעילות בעונת החורף ולסקי.

שכבה במשקל גבוה (Havyweight) – מתאימים לשהיות ממושכות וכאשר הבידוד והחימום בראש סדר העדיפויות, גם להם יש יכולת נשימה טובה אך הם פחות מומלצים לפעילות אקטיבית.

ציוד טיולים | חיילים | קמפינג | מחנאות - OuTravel
Logo
Register New Account