איך בוחרים גרבי טיולים- המדריך המלא

יצאתם לטיול, הלכתם לאורך קילומטרים של נוף משגע, הקמתם אוהל וחלצתם נעליים- ואופס גיליתם שהרגל שלכם מלאה שלפוחיות/ הגרביים מסריחות נורא/ הרגל רטובה ועוד שלל הפתעות? אז יש דרך להמנע מכל הבלאגן הזה, והיא פשוט בבחירה מתאימה של גרבי טיולים!

אז איך בוחרים גרבי טיולים וטרקים? אחרי כמה דקות של קריאה תגלו איך בוחרים גרבי טיולים בצורה המקצועית והמדויקת ביותר.
נקודת מוצא- לפי האקדמיה העברית ללשון ניתן להתייחס למילה "גרב" בלשון זכר או נקבה. לכן לאורך המדריך תראו שימוש בשניהם.

1.כמו בכל רכישה של ציוד טיולים, הטיפ הראשון שלנו הוא התאמה לאופי הטיול. מה הכוונה? לפני שאתם מעמיקים, מודדים ובוחרים, הבינו מהו אופי הטיול. זה יסייע להתאמה מיטבית של הציוד שלכם למזג האוויר ולתנאים. גרב שנחוצה לטרקים ארוכים היא לא אותה הגרב שתשתמשו בה בחופשת סקי

2.השלב הבא הוא בדיקת אחוזי הסיבים מהם הגרב עשוייה, כך תוכלו ללמוד על תכונות הנידוף והבידוד של הגרב.

הסיבים המומלצים ביותר לטיולים- תוכלו למצוא הרחבה במדריך שלנו לבחירת שכבת בסיס:

 • צמר מרינו- צמר עמיד ונעים לגוף (פחות מגרד לעומת צמר רגיל). מדובר בצמר טבעי וידידותי לסביבה המיובא מכבשים בניו זילנד. חשוב לציין כי ישנה מודעות בתחום לטיפול ראוי בבעלי החיים והפרוצדורות להסרת הפרווה נעשה תוך דאגה לרווחת הכבשים.
  בעל יכולות החימום הגבוהות ביותר מבין הסיבים. מספק בידוד וחימום לכפות הרגליים גם שהוא רטוב (למשל בעת הליכה) אבל גם מנדף בצורה איכותית ולכן לא מסריח! סיב המרינו מחולק לפנימי וחיצוני- כך שהחלק הפנימי סופג את הלחות והחלק החיצוני נותר יבש (הידרופובי). לכן סיב המרינו לא מרגיש דביק על העור ובעל איזון בין בידוד לנשימה, אך זמן הייבוש שלו ארוך מסיב סינטטי.
  לסיכום- אם אתם מחפשים גרב לפעילות אקטיבית במזג אוויר קר, בחרו בדגם עם הרכב סיב מרינו גבוה יותר לעומת סינטטי.
 • סיב סינטטי-  פוליאסטר/פוליפרופילן וכו- יכולת ייבוש ונידוף מהירה יותר לעומת צמר מרינו אבל יכולת בידוד נמוכה יותר. לכן גרב עם הרכב סיבים סינטטי/ יחס גבוה שלו לעומת מרינו, זו הגרב האידאלית לפעילות אקטיבית בעונות מעבר/קיץ!
 • ערבוב סיבים- לרוב בשוק תראו גרביים שעשויות ממיקס של סיבים, ולא גרב שעשויה ב-100% מאותו סיב. הסיבה לכך היא הענקת תכונות נוספות לגרב, כך למשל גרב שתשלב אלסטן תעניק לגרב גמישות, שילוב אקריליק יסייע בהפחתת ספיגת הלחות, ויש עוד שלל דוגמאות. לרוב אלו הגרביים המומלצות ביותר לשלל סוגי הטיולים והטרקים!
 • מומלץ להמנע- מסיב כותנה. למרות שכותנה מאוד פופלרית בלבוש וגרבי היום יום, היא לא מומלצת עבור גרבי טיולים. מדוע? כי יכולת הבידוד שלה פוחתת כשהיא נרטבת, כלומר בהליכה. למרות שיכולת הנידוף שלה מהירה משל סיב צמר, לאחר שהיא תייבש את הזיעה שלכם כף הרגל שלכם תשאר קרה. זה עלול להיות מסוכן במיוחד בתנאי קור, אז תמנעו מלצאת לטיולים עם גרבי 100% כותנה!

3.אז אחרי שהבנו מהו הסיב המתאים ביותר לטיול שלנו, בואו נדבר על עובי, משקל וצפיפות (תכונות שנגזרות אחת מהשניה, לכן נתייחס אליהן מעכשיו כ"צפיפות").ככל שעולים בצפיפות ועובי הגרב כך פוחתת יכולת הנידוף (עדיין ישנו נידוף מעולה) ועולה יכולת הבידוד ההתאמה עבור מזג אוויר קר ופעילות ממושכת.

ישנן כמה רמות של צפיפות בשוק הגרביים:

 • lightweight-גרב דקה וקלה ולכן מנדפת היטב. אידאלי לפעילות פנאי/ספורט/טיולי יום ובמזג אוויר חם עד קריר.
 • Midweightעבות יותר באזורי העקב ואצבעות כף הרגל, מה שמשפר את יכולת הבידוד בהם. בנוסף, מדובר על איזורי הדריכה והמשקל של הרגל בהליכה, מה שגורם לשחיקה של הגרב באזור זה.כך שאקסטרה סיב באזורים אלו מונע שחיקה לאורך זמן. אולם ביתר האזורים הגרב עדיין דקה ולכן נשמרת גם יכולת הנידוף. סוג זה מספק התאמה הכי וורסטילית- לפעילות אקטיבית ובמזג אוויר חם/קר ואידאלי לטרקים וטיולים ארוכים.
 • Heavyweightגרב עבה לאורך כל אורכה, כך שבעלת יכולת בידוד מצויינת ויכולת נידוף טובה אך פחותה ביחס לדגמים הדקים יותר. סוג זה אידאלי לפעילות אקטיבית(למשל סקי) וטיולים ממושכים ובמזג אוויר קר. בנוסף, גרביים מסוג זה מתאימות לשהייה ארוכה במזג אוויר קר. לכן מומלץ לקחת זוג כזה לטיול בדרום אמריקה, לשימוש במחנה אוהלים או בהוסטל.

דברים נוספים שחשוב להכיר:

אורך הגרב- גרבי טיולים מגיעות באורכים שונים ולמטרות שונות. גרביים ארוכות יספקו יותר הגנה בשטח (למשל מקוצים) ובידוד לרגל שלכם, וגם יתאימו מן הסתם לנעלי טיולים גבוהות/מגפיים. בעוד גרב קצרה תתאים לנעלי הליכה, גם מבחינת אורך וגם מבחינת יכולת הנשימה.

גרבי נשים/גברים– למרות שמדובר בהבדלים מינוריים, חשוב שתכירו אותם. גרבי נשים יהיו לרוב צרות יותר באזור כף הרגל בעוד גרבי גברים יהיו רחבות. זה רלוונטי בעיקר עבור מי שמבחינה אנטומית בעל רחב צרה/רחבה מהרגיל ובהתאם יוכל לבחור בדגם נשים/גברים ללא קשר למגדר שלו.

גרבי ליינר- בנויות מסיב פוליאסטר דק, כדי לאפשר נידוף מהיר וקל. הן מתאימות כשכבה ראשונה למי שסובל משלפוחיות, משום שהן משפרות את יכולת הנידוף של גרבי ההליכה. הרבה מטיילים משתמשים בהם בטרקים ארוכים כמו שביל ישראל, מאחר ובהליכה של עשרות קילומטרים ביום מצטברות ברגליים זיעה ולחות מה שמגביר את הסיכון לשלפוחיות.

תחזוקה וניקיון– מכיוון שמדובר בהרכב סיבים ייחודים, לכל גרב יש הוראות כיבוס משלה. הקפידו לקרוא את הוראות הכביסה של החברה ולא לכבס את גרבי הטיולים שלכם כמו יתר הבגדים. לרוב זו תהיה שטיפה ללא סחיטה ומרכך ובטמפרטורות לא גבוהות, אז תקפידו לעקוב היטב אחר הוראות החברה!

ציוד טיולים | חיילים | קמפינג | מחנאות - OuTravel
Logo
Register New Account